Wakacje w Rumunii - krótkie podsumowanie wyprawy

Pierwszą refleksją, która mi się nasuwa to ta, że było zupełnie inaczej niż w Skandynawii. Wiem, że można się było tego spodziewać, ale dla nas było to troszkę zaskoczeniem. Największym szokiem było to, o czym pisałem już wcześniej, czyli śmieci. Okazało się, że mentalność tej części Europy w odniesieniu o troskę o środowisko naturalne jest zupełnie inna niż na północy. Dla osób takich jak my, czyli miłośników podroży z zacięciem przyrodniczym, szukających kontaktu z przyrodą, fakt bezrefleksyjnego zostawiania po sobie wielkich ilości odpadów był czymś, z czym przez pierwsze dni nie mogliśmy się pogodzić. Co ciekawe, podobnie jak w Skandynawii aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu było w Rumunii równie popularne. Sam rodzaj aktywności był nieco inny, ale fakt jest taki, że Rumuni chętnie biwakują, odpoczywają i bawią się na świeżym powietrzu. Dzięki temu nikogo nie dziwiła nasza obecność i dzikie noclegi.

Rumunia - podsumowanie wyprawy

Pod pewnymi względami dzisiejsza Rumunia przypomina mi Polskę sprzed 25 lat. Jadąc przez przez rolnicze tereny tego kraju dalej można obserwować pracujące w polu konie. Na wsiach, na ławeczkach przed domami siedzą najstarsi mieszkańcy często żywo dyskutując z sąsiadami. Życie wieczorami kręci wokół wiejskich sklepo-barów gdzie po pracy mężczyźni odpoczywają z browarkiem w ręku. Na górskich łąkach nie brakuje pasterzy przepędzających stada owiec czy kóz. Przy drogach na straganach przed domami można kupić świeże owoce i warzywa. Ludzie są przyjaźnie usposobieni, uprzejmi i zawsze pozdrawiają. Wszystko to widoki, które widzieliśmy wiele lat temu w Polsce, i nawet te nieszczęsne śmieci znamy z przecież autopsji.

Infrastruktura turystyczna w Rumunii jeszcze raczkuje, brakuje parkingów przy atrakcjach turystycznych, oznaczeń, no i oczywiście dróg. Może właśnie, dlatego kraj ten wydaje się idealny do wyjazdów takich jak nasz.

Ciekawą sprawą są nie jasne dla mnie przepisy dotyczące dzikich noclegów. Gdzieś przeczytałem, że istnieją przepisy prawa, które regulują tą sprawę i nie pozwalają na tego typu zachowania, ale praktyka pokazała, że to raczej martwe przepisy. Na swojej drodze spotkaliśmy przecież wiele osób biwakujących bez oporów na dziko. Czas pokaże czy takie podejście władz do respektowania przepisów zmieni się w model znany w krajach zachodnich i poniekąd także u nas. Mam nadzieje, że jeszcze długo Rumunia zostanie krajem przyjaznym wędrowcom, którzy zamiast pięciogwiazdkowych hoteli wybierają noclegi pod milionem gwiazd.

Wyjazd na południe Europy , gdzie temperatury podczas wyjazdu były piekielne wysokie zmusił nas do przeanalizowania wyposażenia naszego busa. Pierwszą modyfikacja, jaką zrobię przed następnym wyjazdem w ciepłe rejony to prysznic. Brak kąpieli przez dwa dni nie był kłopotem w chłodnej Norwegii, ale już przy 35 stopniowych upałach stawał się sporym utrapieniem.
Pomyślę również nad panelem solarnym do ładowania drugiego akumulatora oraz nad jakimś rozwiązaniem (na razie nie mam pomysłu) na wymuszenie cyrkulacji powietrza we wnętrzu podczas spania. Przygoda na klifach Jurilovca nauczyła mnie również, że moskitiera jest obowiązkowym elementem wyposażenia ZAWSZE.

Na zakończenie i jakby na potwierdzenie opisanych w poprzednich postach przygód publikuję tu skrócony filmowy zapis naszej podróży.


Komentarze

 1. Filmy są miazga podróżujemy tak jak wy z dziećmi znalazłem tego bloga przypadkiem bo też montuje Webasto zwiedziliśmy już autem około 30 państw w tym Saharę sami bloga nie prowadzimy może przez lenistwo może przez skromność może dlatego że osobiście mamy dość takich trochę nauczycieli jak busem przez świat gdzie pieniądz zdominował chyba podróże ale wasz blog naprawdę mnie urzekł nie potrafię powiedzieć co ale gapie się w niego od doby i te filmy nie będę wam więcej słodził sam mam potężną historię do opowiedzenia ale naprawdę fajnie i trzymam za was kciuki może jednym z elementów jest to że płynie od was miłość a u nas chyba podróże są dodatkiem do miłości pozdrawiam was serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Wstyd się przyznać, ale nie wiedziałem, że są tam takie piękne miejsca. Jakoś nigdy o tym kierunku turystycznym nie myślałem, no ale kto wie - może kiedyś. Ja akurat teraz szukam innych miejsc i rozwiązań na tegoroczne wakacje i chyba wybiorę Włochy. Byłem tam już kilka razy, ale wciąż jest wiele miejsc, które chciałbym jeszcze zobaczyć i na pewno to zrobię. Ogólnie wiele o Włoszech możecie sprawdzić czytają bloga https://travelitalia.pl/ , więc jak najbardziej polecam zatopić się w lekturze. Pobudzają wyobraźnie takie ciekawostki o różnych miejscach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze przy okazji miejscówka na wieczór panieński w Krakowie - https://moonlightspa.pl/wieczor-panienski-w-spa-krakow/
  Powinno być delikatnie mówiąc genialnie...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne Posty