Leśny Plac Zabaw

Nasze pobyty Gdzieś Na Dziko to nie tylko długie podróże w odległe zakątki Polski i Europy, ale także małe wypady po pracy lub w weekendy do pobliskich lasów czy nad wodę.

Ludzie często pytają nas, co te dzieci robią w lesie? Jakie zabieramy akcesoria, sprzęty czy zabawki, aby im się „nie nudziło”?
Pojęcie nudy kompletnie nie pasuje do lasu. Las jest pierwotnym, naturalnym i nieskończonym placem zabaw, a jedyną przeszkodą zabawy w lesie jesteśmy my-dorośli!
„Nie wchodź”, „nie bierz”, „bo się pobrudzisz”, „bo spadniesz”, „bo się uderzysz”, „bo się pomoczysz”, „bo coś Cię ugryzie”… Znacie to? - nie odpowiadajcie ;)
My też przeszliśmy długą drogę by przebrnąć przez te zakazy i wyzbyć się ich, sama osobiście znając doskonale idee i wartości jakie niesie ze sobą leśna edukacja, mam wrażenie, że łatwiej mi jest dać wolność i swobodę wychowankom z przedszkola niż własnym dzieciom.

Teraz łatwiej jest wszystkim, a leśna nuda nie istnieje. Wystarczy patyk, aby zadziałała dziecięca kreatywność, która zmieni go w miecz, różdżkę, łyżkę, mikrofon, kredkę czy konia. Dzieci nie potrzebują pomocy w zabawie, ale...
wpadłam na pomysł, aby podrzucić Wam kilka pomysłów na fajne i proste aktywności, które można podpowiedzieć dzieciom gdyby jednak im się nudziło.

6 najprostszych zabaw w lesie


1. KÓŁKO I KRZYŻYK / ŻOŁĘDZIE I SZYSZKI

Chyba zasad nie muszę tłumaczyć, wykorzystajcie to co aktualnie leży obok Was.
Patyki niech będą planszą, a kamienie, szyszki, kasztany, żołędzie czy liście - pionkami. Jeśli jest fajna czarna ścieżka, można na niej narysować planszę patykiem.


pierwsza runda dla mnie! ale...


czasami daję Jej wygrywać ;)

2.KOLORY

Jesień jest wyjątkowa jeśli chodzi o zasób kolorów w lesie, poszukajcie ich, pogrupujcie, ułóżcie w jakiś wzór, okno, mandalę, ciekawe jak wyglądałaby tęcza w jesiennych kolorach?


jesienne okno


3.TWARZE I POSTACI

Kawałek kory, liść, szyszka, patyk, żołądź, kasztan, kamień, igły, itp. Układajcie twarze i postaci, jedyne co Was ogranicza to wyobraźnia. Wspólne szukanie z dziećmi, tworzenie, rozmowa i wymyślanie historyjek do ułożonych postaci jednoczy, bawi i kieruje Nasze myśli na inne tory. Fajna zabawa dla wszystkich.


stary, smutny pan...

wąsacz pospolity

i wesołek :)


4. DOMEK W LESIE

Trafiliśmy ostatnio na kasztanowiec w lesie - to raczej drzewo parkowe niż leśne, jednak w miejscu po którym chodziliśmy kiedyś stał zamek.  Kasztanowce i drzewa owocowe w lesie zwykle świadczą o tym, że w przeszłości mieszkali tam ludzie.
Kasztany i żołędzie to zestaw znany wszystkim do produkcji ludzików - pomogłam dziewczynom je zrobić, a one wymyśliły dla nich fantastyczne domki przy omszałym pniu.

Domek dla kasztanowych ludzików

Materiału do zabawy wszędzie leży mnóstwo

Jesienne skarby na pewno zostaną zabrane do domu.

Dziecięca wyobraźnia nie zna ograniczeń


5. ZJEŻDŻALNIA DLA ŻOŁĘDZI

Dziewczyny znalazły świetne wygięte kawałki kory, okazały się fantastyczną zjeżdżalnią dla żołędzi (kasztany i kamienie też dałyby radę) Prawa fizyki w wersji praktycznej :) Szybko odkryły że najszybciej, najlepiej i najdalej turlają się żołędzie grube i okrąglutkie. Nauka przez doświadczenie w czystej postaci!

uda się?

współpraca kluczem do sukcesu

pomysłów na zjeżdżalnie było wiele6.MALOWIDŁA NA KAMIENIACH

O kamienie w lesie -jak się okazuje- nie jest tak łatwo, ale jeśli zrobiono z nich drogę, a macie kredki to będą fantastycznym podkładem do malowania. Do czego ten kamień jest podobny…?

Zabawa dla całej rodziny

Wszyscy w skupieniu tworzą swoje dzieła sztuki

Kolekcja naszych kamiennych obrazów


Mogłabym przytaczać jeszcze dziesiątki takich pomysłów, przetestowanych i sprawdzonych lub wymyślonych przez dzieci, jednak hamuję piętą i póki co skończę na tej 6-stce. Chcecie więcej?

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne Posty